śr, 09 kwietnia 2014

Bardzo subiektywny spacer po Gdańsku

iBedeker. Blog Ewy Kowalskiej
Anna Perz i Tomasz Cecot Anna Perz i Tomasz Cecot Anna Perz i Tomasz Cecot

Czy wiedzą Państwo co oznacza hasło "bedeker"? Według Słownika Języka Polskiego to przewodnik turystyczny. Geneza powstania tego słowa wiąże się z nazwiskiem niemieckiego księgarza i pisarza - Karla Baedekera, który jako pierwszy wydał nowoczesne przewodniki turystyczne, a zdarzyło się to w XIX wieku. Od tego czasu przez wiele dziesięcioleci jego wydawnictwa stanowiły wzorzec do naśladowania i zostały nazwane "bedekerami".

 

Na naszym pomorskim rynku mamy więc "Bedeker kaszubski" Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej, "Bedeker sopocki" Franciszka Mamuszki, "Bedeker gdyński" Kazimierza Małkowskiego", czy wreszcie "Bedeker gdański" Jerzego Sampa. Jest też iBedeker - internetowy przewodnik dedykowany turystom oraz miłośnikom Gdańsk, Sopotu i Gdyni, na łamach którego (czy w Internecie są łamy?:)) próbuję zarażać miłością do naszej małej ojczyzny. Tego bakcyla sieją ze mną przewodnicy turystyczni, znawcy tzw. Trójmiasta, dziennikarze i ci, którzy po prostu kochają swoje miejsce na ziemi.

Bloga iBedeker tworzę już ponad cztery lata, dzisiaj rozpoczynam przygodę z zaprzyjaźnionym Radiem Gdańsk. A zaczynam na wesoło. Zapraszam Państwa do udziału w subiektywnym spacerze wzdłuż Drogi Królewskiej, w wykonaniu licencjonowanych przewodników Anny Perz i Tomasz Cecota. Gotowi? A zatem - Start!

czytaj: Subiektywny spacer po Drodze Królewskiej 

Ewa Kowalska

Zarażam miłością do Gdańska, Gdyni i Sopotu :)

Komentarze   

0 # Grzegorz 2014-04-10 12:26
Jestem jednym z tych zarażonych przez Ewę :) Na całą naszą rodzinę to przeszło :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ewa 2014-05-13 21:16
Miód na moje serce Grzegorzu:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież