pon, 17 marca 2014

Politycy rozpoczęli polowanie i sezon uprzejmości

Już nie tylko o bieganiu, ale zawsze z pasją. Blog Marcina Dybuka
Idą wybory! Nie bądź baran i nie daj się oszukać. Przygotuje się i głosuj świadomie Idą wybory! Nie bądź baran i nie daj się oszukać. Przygotuje się i głosuj świadomie Fot. M.Dybuk

Przed nami dwa wyborcze lata. W maju głosować będziemy na europarlamentarzystów, a jesień to czas samorządowców. W 2015 roku wybierzemy posłów i senatorów oraz prezydenta RP. Karuzela uprzejmości, a może nawet naduprzejmości ze strony polityków ruszyła pełną parą. Zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym.

Kilka dni temu zastanawiałem się, kiedy wystartuje kampania wyborcza. Na odpowiedź nie musiałem czekać długo. Na jednym z portali społecznościowych do grona znajomych zaprosił mnie jeden z polityków. Zdziwiłem się tym bardziej, że ile razy spotykałem się z nim miałem wrażenie, że ma trudności z zapamiętaniem faktu, że już kilka razy się poznawaliśmy. Ale chyba się jednak myliłem... Okazało się, że mnie zna i dostąpiłem „zaszczytu” wstąpienia do grona jego znajomych. Zresztą następnego dnia okazało się, że ów polityk nie jest odosobniony w poszukiwaniu znajomych. Tym razem uaktywniła się pani polityk. Scenariusz bardzo podobny. Kto następny? Czas pokaże, ale jestem pewien, że będą kolejni. Social mediami zawładną kandydaci, ci z prawej, środka i lewej strony. Kampania wyborcza zagości nie tylko na bilbordach, plakatach, w prasie, radiu i telewizji, ale oczywiście także w Internecie. A może nawet przede wszystkim w świecie wirtualnym. I nie ma czemu się dziwić. To dziś ważne narzędzie zdobywania poparcia wyborców.

Warto zwrócić uwagę, że w wyborach prezydenckich w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych Barack Obama wykorzystał Internet na niespotykaną skalę. Wielu politologów podkreślało analizując to, co się stało w USA, że to dzięki sieci w znacznym stopniu kandydat demokratów wygrał. Dowodzą tego między innymi statystyki popularności obu kandydatów na portalach społecznościowych.

  • Na Facebook Obama miał 2,4 mln znajomych przy 622 tys. jego przeciwnika – McCain’a
  • Kanał Obamy na YouTube subskrybowało 31 tys. użytkowników, a McCain’a zaledwie 2,8 tys.
  • Na MySpace kandydat demokratów uzyskał 840 tys. znajomych, a McCain 218 tys.


Kandydat demokratów miał także bloga, który cieszył się dużą popularnością. Po ogłoszeniu wyników wyborów znalazło się na nim w ciągu jednego dnia ponad tysiąc komentarzy. Kampania Obamy obejmowała również marketing wyszukiwarkowy. Już sama oficjalna strona główna www.barackobama.com została odpowiednio zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych. Polityk również, jako jeden z niewielu kandydatów skorzystał z reklamy kontekstowej. Zarówno w Google, Yahoo, jak i Live. To co zrobił Barack Obama w Internecie podczas wygranej kampanii wyborczej wyznaczyło nowe kierunki marketingu politycznego dla innych kandydatów, czy to na urząd prezydenta, posła czy radnego. Oczywiście w Polsce skala wykorzystania Internetu podczas kampanii wyborczej ciągle jeszcze nie jest tak duża jak w USA, ale i nasi politycy znają jego wartość i potrafią to wykorzystać.

Kilkanaście dni temu na FB mogliśmy „podziwiać” Jacka Kurskiego, który zrobił sobie zdjęcie z opozycjonistami na Majdanie w Kijowie. Reakcja internautów? Oburzenie, które mam wrażenie pasowało Jackowi Kurskiemu. Dlaczego? Otóż „wycięta” głowa europosła pojawiła się na setkach innych zdjęć, które opanowały FB. Zarówno na tych związanych z wydarzeniami, jak na prywatnych fotkach. I tak posła Kurskiego brakowało jeszcze tylko w lodówce. Czy to był zaplanowany lub przewidziany ruch? Trudno powiedzieć. Zresztą nawet gdyby był Jacek Kurski się do tego nie przyzna.
Co do jednego jestem przekonany. Sytuacje takie i podobne przez najbliższe dwa lata będą się powtarzały. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.

Co do mnie, to jednak muszę przyznać, że takie „myki” na mnie nie działają. Zarówno 25 maja jak i 16 listopada zagłosuję na ludzi, którzy rzetelnie przepracowali ostatnie lata. Tam, gdzie takich zabraknie zagłosuje na tych, którzy oprócz budowania krótkiej popularności m.in. na FB, już coś w życiu osiągnęli, wiedzą co i jak chcą zrobić i będą pamiętać o wyborcach nie tylko do dnia głosowania, ale także przez kolejne cztery lub pięć lat. Warto zadać sobie trochę trudu i sprawdzić, komu przekazujemy jakże ważny głos. Nasz głos.  

Marcin Dybuk

Ps. Zapraszam do lektury także mojego rodzinnego bloga na stronie www.majaitata.pl

Marcin Dybuk

Cenię sobie spotkanie z drugim człowiekiem. Szczególnie kulturalnym. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Doceniam ludzi, którzy łączą pracę z pasją.

Komentarze   

0 # Kathy 2017-10-08 21:41
I AM SO HAPPY DR TRUST, MY HUSBAND IS BACK.

I completely trusted Dr Trust totally from the time I spoke with him during the period my husband Left me after 11 years of our marriage, He started the spell work on my husband, and gave me so much assurance and guaranteed me that he was going to bring my husband back to my feet in just 48 hours of the spell casting. I was so confident in his work and just as he said in the beginning, my husband is finally back to me again, yes he is back with all his hearts, Love, care, emotions and flowers and things are better now. I would have no hesitation to recommend this powerful spell caster to anybody who is in need of help.. E-mail or his website: utimatespellcaster.com

WhatApp or call him +2348156885231

Do accept my gratitude sir.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jenna Renee 2017-07-05 08:23
I am living a happy life with my lover and also my Relationship life is restored and stable. Dr. Jakiki save my relationship from breaking up to a better relationship. My Boyfriend who break up with me before, is now loving me like crazy and I’m loving it! i am very much grateful for restoring peace in my relationship and at the same time i am use this opportunity to advise those that are finding stress and pains in their relationship or marriages to contact Dr. Jakiki who is the best spell caster in the world through his contact details via Email:
Text him or call: +1 (402) 892-2486
Website: spellcasthome.webs.com/

Dr. Jakiki is the only one that can restore your marriage or relationship with love spell. He can also help to win lottery spell.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
-2 # Miko 2014-03-21 23:04
Nudy i banały. Pisz pan lepiej rodzinnego bloga z córką.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Autor 2014-03-24 11:26
Fakt. Może kogoś nudzić. Ale super byłoby, gdyby Pan/Pani Miko się podpisał/a z imienia i nazwiska. Wtedy taki komentarz to nawet człowiek miałby ochotę wziąć na poważnie. A tak... też chwilę się nad nim zatrzyma z szacunku do jego autora. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Sylwek 2014-03-20 10:26
Marcin.... i ty o polityce?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Autor 2014-03-20 12:05
Polityka zawsze mnie interesowała. Pisałem nawet z tego pracę magisterską. Ale prawda jest też taka, że polityka polityce nie równa :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież